Tesla’nın akıllı aracı bu sefer de polis aracına çarptı


0

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Tesla Model S, bir polis aracına çarptı. Kaza sırasında otomatik sürüş modunda olan araçta bulunan sürücünün ayak bileği kırıldı.

Tesla Model S polis aracına çarptı.

Akıllı araçların güvenli olup olmadığı, otomatik pilotlara ne kadar güvenilebileceği, akıllı araçlar konusunda oluşan en büyük soru işaretleri. Akıllı araçların adı kazalara karıştıkça, bu soru daha sık sorulmaya başlandı. Akıllı araçlar konusunda en popüler firma durumunda olan Tesla, özellikle Amerika pazarında oldukça geniş bir kullanıcıya sahip. Geçtiğimiz gün Amerika’nın Kalifroniya eyaletinden bir kaza haberi daha geldi. Tesla Model S aracını otomatik pilotta kullanan sürücü, park halindeki polis aracına çarptı. Kazada can kaybı yaşanmazken, sürücü hafifi yarayla kazayı atlattı. Gelen bu haberle birlikte Tesla’nın otomatik sürüş sisteminin güvenirliği tartışmalara neden oldu. Tesla araçlarında otomatik sürüş sistemi devredeyken araç sürücünün 2 dakikada bir direksiyona dokunmasını istiyor. Polis’in iddiasına göre araç otomatik pilottayken, sürücü o sırada cep telefonuna bakıyordu. Kaza sebebi araştırılıyor. Bakalım suçlu yapay zeka mı, yoksa kadın sürücü olacak. 

Tesla'nın akıllı aracı bu sefer de polis aracına çarptıTesla'nın akıllı aracı bu sefer de polis aracına çarptıTesla'nın akıllı aracı bu sefer de polis aracına çarptı