Facebook’a göre Real Madrid ve Şanlıurfa 2-2 beraber kaldı


0

Son dönemlerde kişisel verileri üçüncü parti bir yazılım firmasının çalmasına göz yumduğu için eleştirilerin odağı olan Facebook, başka bir servisinde daha pot kırdı. Yabancı dilde paylaşım yapan sayfaları takip etmemize yarayan Facebook’un çeviri sistemi, Read Madrid futbol takımının resmi futbol sayfasında ilginç bir çeviriye imzasını attı. Geçtiğimiz gün gerçekleşen El Classico derbisi, 2-2’lik skor ile sona erdi. Ancak Facebook, Real Madrid’in rakibi olan Barcelona’yı çeviri kısmında ülkemizin güzide illerinden bir tanesi olan Şanlıurfa olarak çevirdi.

Facebook, çeviride Barcelona’yı, Şanlıurfa yaptı

Facebook'a göre Real Madrid ve Şanlıurfa 2-2 beraber kaldı

Barcelona ve Şanlıurfa kelimelerinde harf benzerliğinin çok az olmasına karşın algoritmanın nasıl böylesine bir hata yapmasına kullanıcılar akıl sır erdiremedi. Fakat Facebook’un bu çeviri sistemini Google‘ın çeviri sistemi ile karşılaştırdığımızda, Facebook’un kesinlikle sınıfta kaldığını söyleyebiliriz.

Facebook’un duruma ilişkin bir açıklama yapması beklenemez fakat kullanıcılar bu durum ile dalga geçerken, çeviriye düşük puan vermeyi ihmal etmediler. Türkçe çevirilerde kötü performans veren Facebook’un, diğer dillerde olan performansı ise merak konusu oldu.