50 Dolara 4100 KM Yol Yapan Güneş Enerjili Araç: Violet


0

Güneş enerjisinin kullanımını yaygınlaştırmak için son dönemde yapılan çalışmalar sayesinde güneş panellerinin verimliliği arttırılırken, bu panelleri kullanarak çalışan güneş enerjili arabaların tasarımları da verimliliğe yönelik yapılmaya başlandı. Yapılan bu verimlilik hamleleri meyvesini vermiş gibi görünüyor. New South Wales Üniversitesi’nde geliştirilen elektrikli araç, Avustralya’da düzenlenen yarışta verimlilik rekoru kırdı.

Avustralya’da düzenlenen güneş enerjili araç yarışmasında Sunswift isimli takım tarafından geliştirilen araç, yalnızca 50 $’lık elektrik kullanarak Perth’den Sydney’e varmayı başardı. 100 km’de 5.5 kWh enerji harcayan bir araç tasarımı yapmak için yola çıkan ekip, yarışmadaki etaplarda hedefledikleri değeri de geçerek 100 km’de yalnızca 3.25 kWh enerji harcadı.

Ekibin geliştirdiği araç, ortalama bir otomobile göre 25 kat, bir Tesla Model 3’e göre de 5 kat daha verimli. Violet ismi verilen araç, yarışma boyunca günde 600 km yol yaptı ve 20-24 kWh enerji harcadı. Violet, 6 gün boyunca süren yarışlarda toplamda 4.100 km yol aldı.

Yol boyunca birçok zorlukla karşılaşan ekip, yaşanan zorluklara rağmen planlanan tarihten 2 gün önce bitiş çizgisine ulaştı. Ekip lideri ve makine mühendisliği öğrencisi Courtney Morris, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kendi ürettiğiniz aracı yolda görmek, her zaman büyük endişe veriyor. Her an bir şeyin ters gidebileceğinden korkuyorum. Yolculuk boyunca hiçbir aksilik yaşamadık ve takım uyumumuz harikaydı.”

360 kg ağırlığında olan Violet, ekibin ürettiği ilk araç değil. Daha önce ürettikleri güneş enerjili ve elektrikli araçlardan elde ettikleri tecrübe ile üretilen Violet, ekibin altıncı otomobili olma özelliğini taşıyor. Araç saattle 140 km hıza ulaşabiliyor fakat yarış boyunca verimliliği arttırmak için düşük hızlarda kullanıldı. Aracın verimliliği hakkında bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Violet 60 km/saat hızla ilerlerken yaklaşık 4 ekmek kızartma makinesi kadar enerji harcıyor.

Güneş enerjisinin ulaşım alanında kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Yalnızca otomobiller değil, güneş enerjili bisiklet üretimleri de son dönemde büyük oranda arttı.

Bilinen otomobil markaları Hyundai ve Kia da son dönemde kendi elektrikli araçlarına, güneş enerjisi ile şarj seçeneği eklemeye başladı. Bu da otomotiv sektörünün güneş enerjisi alanında gelişebileceği anlamına geliyor. Güneş enerjili araçlar ve araçların geleceği hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bekliyoruz.

Kaynak : https://electrek.co/2018/12/17/solar-powered-car-breaks-record/


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
Harika Harika
1
Harika
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Hadi canım Hadi canım
0
Hadi canım
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Berbat Berbat
3
Berbat
Artist Artist
3
Artist
o ne la o ne la
2
o ne la
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Zeki Zeki
2
Zeki
Aşk Aşk
1
Aşk
admin

0 Comments

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı